Translate

Showing posts with label moda. Show all posts
Showing posts with label moda. Show all posts

October 26, 2010

Lady Gaga şi Ingrid Vlasov

Ok ştiu nu este domeniul meu. Şi recunosc Lady Gaga asta dacă nu ar fi fost promovată excelent ar fi fost o excentrică şi atât. Da nu ăsta e subiectul acestei postări ci faptul că cineva ca Lady Gaga a auzit sau dacă nu a auzit măcar a ajuns să poarte o creaţie a unui designer român. Şi întâmplător designer ieşean. Bine acum fan al creaţiilor lui Ingrid Vlasov nu am fost niciodată. Am avut o tentativă de a cumpăra o rochie de la ea la banchetul de sfârşit de liceu, da cam atât. Îmi place în schimb magazinul ei din mall-ul din Iaşi şi de ce să nu recunosc unele rochii sunt purtabile chiar şi de una ca mine. E fain şi cum a accesorizat Lady Gaga rochia şi cum se potriveşte cu părul. E o ţinută per total ok şi e pornită de la o rochie normală şi cât se poate de ne-excentrică. Acum nu ştiu să cuantific ce înseamnă pentru designerul ieşean asemenea gest şi nici nu ştiu dacă Lady Gaga poartă rochia pentru că a văzut-o într-un magazin şi a zis că trebuie să o aibă sau i-a procurat-o PR-ul sau cine se mai ocupă de vestimentaţia vedetelor, caz în care probabil că e doar un gest publicitar, dar e tare faza. Şi zic eu, chiar fără experienţă în domeniu, că e un lucru de laudă.... Acum nu vă închipuiţi că am căutat eu pe site-uri de modă şi am făcut o paralelă. Am găsit informaţia pe alomoda.ro din întâmplare şi am semnalat-o.

September 2, 2010

Dresurile copilăriei şi jachetele army

Asta se poartă toamna asta. Am citit şi eu câteva bloguri de modă şi ăsta e trendul. Pentru că în mare parte am avut dreptate cu postarea despre ce se poartă vara 2010 acum îmi încerc din nou norocul. Bine nu e chiar o chestiune de noroc pentru că sunt reviste de peste ocean care recomandă aşa ceva şi chiar şi bloguri de modă. V-a plăcut asta? Vă închipuiaţi vreodată că am să ajung să vorbesc în astfel de termeni? Ei bine da. Aşadar, după ce iarna trecută erai "la modă" dacă aveai ciorapi lungi maţi, preferabili negri sau maro, asortaţi la orice de la fuste la pantaloni scurţi, anul acesta revin dresurile alea oribile pe care le purtam de nevoie când eram mici. Acum sunt în trend şi arată foarte bine. Se poartă de asemenea şosetele extrem de lungi, cam până la nivelul fustei mini. E o modă ciudată şi celor ca mine nu cred că le stă bine, dar ciorapii maţi ca în copilărie cred că prind bine pe oricine... Jachetele army...ei când vorbesc de jachetele army mă refer nu doar la materialul din care sunt făcute, ci şi la model. Army în capul meu nu rimează cu camuflaj ci cu un kachi(nu ştiu dacă aşa se scrie, e verdele ăla specific armatei). Modelele pot varia de la scurte şi bătoase cu epoleţi, până la cambrate şi cu buzunare minuscule... Cele mai tari mi se par cele cu două rânduri de nasturi. Sunt foarte faine şi feminine mi se par mie... Aşadar v-am prezentat două trenduri din această toamnă. Pentru că am văzut că v-a cam luat prin surprindere. Şi încă un sfat: geanta de rafie care s-a purtat masiv vara asta nu se asorteaza neam cu cizmele de cauciuc. E nasol şi îmi răneşte retina chiar şi necunoscătoarei din mine...